آدرس نوین ما: www.cinemaamooz.ir        خانه   ایمیل  

مدیر فیلم‌برداری

مدیر فیلمبرداری Director of Photography کیست؟ وظایف مدیر فیلمبرداری چیست؟ تخصص مدیر فیلمبرداری


مدیر فیلمبرداری (سینماتوگرافر) شخصی است که به وسیلهٔ یک دوربین فیلم برداری به ثبت صحنه‌های یک فیلم می پردازد (هنر و علم فیلم برداری یا سینماتوگرافی). این شخص اغلب با عنوان فیلمبردار شناخته می‌شود و مسئولیت اصلی آن به کارگیری دوربین فیلم برداری برای ثبت صحنه‌های مورد نظر کارگردان است.

File:US Navy 040615-N-6817C-030 A camera crew sets up for scenes to be taped on the flight deck for the upcoming motion picture Stealth.jpg

مسئولیت

فیلمبرداری اصلی‌ترین بخش تولید یک فیلم است و مدیر فیلمبردای شخصی کلیدی در تولید یک فیلم است.

مدیر فیلمبرداری در حالت کلی وظیفهٔ هماهنگی دوربین، تعیین زوایای فیلمبرداری و شیوهٔ نورپردازی لازم را برعهده دارد. در اغلب فیلم‌ها از چند دوربین فیلمبرداری برای ثبت تصاویر استفاده می‌شود و هماهنگی بین دوربین‌های مختلف برای استفادهٔ درست از صحنه‌ها، از دیگر وظایف مدیر فیلمبرداری است.

کار هر‌یک از عوامل گروه فیلمبرداری به صورت جمعی، خلاقانه و طبق مدیریت و برنامه‌‌ریزی مدیر فیلمبرداری صورت می‌گیرد و هنگام ضبط صحنه‌ها، مدیر فیلمبرداری علاوه‌ بر این‌ که خود فیلمبرداری با یک دوربین را برعهده دارد، گروه فیلمبرداری را نیز سرپرستی می‌کند.

 

گروه فیلمبرداری

این گروه شامل فیلمبردار دوم (و در صورت نیاز فیلمبرداران دیگر) است که همیشه زیر نظر مدیر فیلمبرداری از صحنه‌های مختلف فیلمبرداری می‌کند. چند دستیار فیلمبرداری که وظیفه آنها حرکت دادن دوربین‌ها و جابه‌جایی آن‌ها است و چند نفر که نورپردازی صحنه را بر عهده دارند نیز از اعضای گروه فیلمبرداری هستند.

 

تخصص

یک مدیر فیلمبرداری خوب از تخصص‌های مورد نیاز فیلمبرداری به درستی بهره می گیرد. وی شناخت کاملی از سینما، اصول فیلمبرداری، دوربین و نورپردازی دارد و فیلمبرداران مناسبی را برای قرارگیری پشت دوربین‌ها انتخاب می کند.

وی هم‌چنین باید از دیدی درست نسبت به خواسته‌های کارگردان برخوردار باشد تا بتواند به درستی ذهنیات او را عینیت بخشد. به این ترتیب بخش قابل توجهی از خلق یک فضای تاثیرگذار، جذاب و قابل قبول در یک فیلم برعهدهٔ مدیر فیلمبرداری است.


منبع:

ویکی پدیا http://en.wikipedia.org/wiki/Cinematographer

فیلمبردار کیست؟ (فارسی). روزنامهٔ جام جم (در تاریخ 27 تیر 1388).

دانشنامهٔ رشد http://daneshnameh.roshd.ir

دانلود: برای دریافت نسخه PDF مطلب و پرینت آن اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط داخلی:

فیلم برداری

تصویربرداری

اصول فیلمبرداری

دوربین فیلم برداری

راه‌اندازی دوربين فیلم برداری

تجهیزات دوربین تلویزیونی

تنظیم وکنترل دوربین تلویزیونی

استدی کم

فیلم‌برداری دیجیتال

تفاوت نگاه انسان و دوربین

زاویه دید

انواع نما

حرکت در فیلم

ویدیو آموزشی نماها و ساخت فیلم

کادر و عوامل تولید فیلم (Film Crew)+ نوشته شده در  پنجشنبه ۸ اردیبهشت۱۳۹۰زمان   بدست امید  |